HABERLER

Oto Kiralama Firmaları

Oto Kiralama Firmaları
  • Tarih: 22 - Şubat - 2023

Kiraladığınız Aracın Başına Bir Şey Gelirse Ne Yapmalısınız?

Araç kiralama, düğünler, iş toplantıları, aile gezileri ve diğer bir dizi etkinlik için uygun bir çözümdür. Arabanız yoksa veya arabanız tamirdeyse gezmek ve güzel vakit geçirmek için de kullanılır. Bununla birlikte her araçta olabileceği gibi oto kiralama firmaları aracılığıyla kiralanan araçlarda da kullanım esnasında bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumda, nasıl davranacağınızı açıkça bilmeniz gerekir. Bu sayede ortaya çıkan olumsuz durumu hem daha iyi koordine etme imkanı sağlar hem de haksız yere suçlanmamanıza yardımcı olur. 

Başlangıçta araç kiralama şirketinin çok daha iyi bir konumda olduğunu hatırlamakta fayda var. Araç kiralama şirketleri, uzun ve özenle hazırlanmış sözleşmeler sunarak kendilerini defalarca ve farklı etkenlere karşı sigorta ettirirler. Anlaşmalarda oto kiralama firmaları, çeşitli acil durumlar için sorumluluğunu (özellikle mali) en aza indirmeye çalışır.

Araba Arızası

Birçok şirket, sözleşmede yalnızca belirli arıza türleri için sorumluluk öngörür. Bu, özellikle tabanda ve şaside hasar görmüş kiracılar için geçerlidir. Bu durumda, sözleşmeye uygun olarak onarım masrafları müşteriye ait olmak üzere gerçekleştirilebilir. Diğer durumlarda, şirket almış olduğu depozitoyu iade etmeyi reddeder.

Bu nedenle, kiralama şirketi seçimine dikkatli bir şekilde yaklaşmanız ve sözleşmeyi dikkatlice okumanız gerekir. En iyi ve kanıtlanmış yol, araç kiralama hizmetini daha önceden kullanan kişilerin yorumlarını okumaktır.

Bunun dışında herhangi bir arıza olması durumunda, sözleşmede ve ön cam üzerindeki etikette belirtilen numara ile hemen iletişime geçmelisiniz. Görüşme sırasında, operatörden başka bir araba göndermesini veya onarımları organize etmesini istemeniz gerekir. Bunların tümü, sözleşmede belirtilen eylem senaryosuna bağlıdır.

Araba Kazası

Bir araba kiraladıysanız ve onunla herhangi bir kazaya karıştıysanız, bunu hemen polise ve ardından oto kiralama firmaları yetkilisine bildirmelisiniz. Arabanın içinde video kayıt cihazı bulunması, özellikle kaza anının kaydedilmesi anında oldukça önemlidir. Bu sayede hatalı kişinin siz olmadığınızı daha rahat bir şekilde ispat edebilme imkanı elde etmiş olursunuz. Yine çeşitli kazalara karşı ya da farklı kazaların ortaya çıkması durumuna karşı araç kiralama firmalarının yaptırmış olduğu sigortalar bulunmaktadır. Bu durumda çok daha rahat bir durumlar karşı karşıya kalmanız da mümkündür.

Kiralık Araba Hırsızlığı

Çoğu durumda, kiralık bir arabanın çalınması da sigortalı olaylar listesine dahil edilir ve şirket bunun için sigortacıdan tam tazminat alır.

Bununla birlikte, kira sözleşmesi genellikle bir ceza maddesi de içerebilir. Bu maddenin bulunması durumunda yaşanan bir araç hırsızlığı söz konusu olursa, siz sadece sözleşmede yer alan cezayı ödemekle yükümlü olursunuz. Bununla birlikte araç hırsızlığı söz konusu olduğunda şunları yapmanız uygun olacaktır,

  • Bir araba kiraladıysanız ve çalındıysa, olayı derhal güvenlik güçlerine bildirmelisiniz. Bu sayede çalınma anından itibaren araba çalıntı veri tabanına girer ve polis tarafından aranmaya başlar.
  • Hırsızlığı araç kiralama şirketine hemen bildirin.
  • Hırsızlık olayını karakola giderek şikayette bulunun. Başvuruyu yazdıktan sonra, polisten şikayetin bir kopyasını isteyin.
  • Güvenlik güçlerinin gelmesi üzerine, onlara gerekli tüm bilgileri verin. Belgeleriniz varsa gönderin.
  • Araba birkaç gün içinde bulunamadıysa ve hırsızlık için öngörülen para cezası ile bir sözleşme imzaladıysanız, parasını ödemek daha iyidir.